5
Sep
2014
Photos of ICPC2013/14 On-site Painting Competition

Photos of ICPC2013/14 On-site Painting Competition have been uploaded to the link below:

http://s1372.photobucket.com/user/poyafoundation/library/

Results

Result of International Children Painting Competition in Hong Kong 2013/14 - on-site Painting Competition





Thank you for your participation in International Children Painting Competition 2013/14 in Hong Kong.

 

Due to your participation and full support, this international cultural exchange has been a grand success.

In International Children Painting Competition 2013/14 in Hong Kong, we received 11658 entries from 51 countries around the world. All entries are selected by 9 experienced jurors.

香港國際青少年兒童繪畫比賽參賽國家及作品數目

INTERNATIONAL CHILDREN PAINTING COMPETITION IN HONG KONG 2013/14 ENTRANTS


 

 

Total

 

Countries & Regions

Entries

1

Argentina    

阿根廷

64

2

Armenia      

亞美尼亞

32

3

Australia

澳洲

20

4

Bangladesh

孟加拉

227

5

Bahrain

巴林

2

6

Belarus       

白俄羅斯

246

7

Bulgaria     

保加利亞

678

8

Brunei Darussalam

汶萊

25

9

Canada

加拿大

48

10

China        

中國

94

11

Croatia

克羅地亞

43

12

Czech Republic  

捷克

551

13

Egypt

埃及

25

14

Estonia         

愛沙尼亞

13

15

France

法國

25

16

Hong Kong      

香港

2609

17

Hungary     

匈牙利

218

18

India       

印度

1315

19

Indonesia   

印尼

495

20

Iran           

伊朗

10

21

Israel

以色列

59

22

Kazakhstan     

哈薩克斯坦

94

23

Kyrgyzstan     

吉爾吉斯坦

44

24

Latvia             

拉脫維亞

113

25

Lithuania         

立陶宛

243

26

Macau

澳門

2

27

Macedonia     

馬其頓

162

28

Malaysia       

馬來西亞

742

29

Moldova     

摩爾多瓦

1

30

Mongolia      

蒙古

87

31

Montenegro  

蒙特內哥羅共和國

43

32

Morocco

摩洛哥

2

33

Pakistan        

巴基斯坦

11

34

Philippines    

菲律賓 

80

35

Poland          

波蘭

150

36

Portugal

葡萄牙

15

37

Romania        

羅馬尼亞

266

38

Russia           

俄羅斯

429

39

Serbia          

塞爾維亞

201

40

Singapore

新加坡

51

41

Slovakia        

斯洛伐克

310

42

Slovenia       

斯洛維尼亞

121

43

South Korea

南韓

74

44

Spain

西班牙

25

45

Sri Lanka    

斯里蘭卡

452

46

Taiwan         

台灣

31

47

Thailand      

泰國

225

48

Turkey         

土耳其

249

49

Ukraine        

烏克蘭

507

50

United State of America

美國

76

51

Venezuela

委內瑞拉

53


TOTAL


11658

 

 

Gold




Age 4 - 8

 

 

 

COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bangladesh

Painting Workshop at Uttara Ahnex of Alliance Francaise de Dhaka

MD. Zawwad Hossain

7

Bulgaria

Arts School " ARTEYA"

Siyana Steliyanova

8

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola, Plzen

Tereza Hejlova

6

Czech Republic

Zus Jagellonska

Zuzana Stejskalova

8

Hong Kong

DGJS

金祉瑩

7

Hong Kong

DGJS

馬妍惠

8

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Ong Guo Jie

8

Malaysia

Classical Art Centre (3rd Branch)

Loh Yike

8

Russia

MBOU DOD "PDHSH" children art school

Fokina Polina

7

Slovakia

The Department of Art Plastics at the Basic School of Arts

Daniel Ivanko

8

 

 

 

 

Age 9 - 12


 


COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Nazimova Selyai Feimova

12

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Karolina Vankova

9

Hong Kong

德信學校

陳肇政

9

Hungary

Jovonkert Alapfoku Muveszetokatasi Intezmeny

Inez Somi

12

Macedonia

Children's Art Studio "St. Cyril and Methodi"

Naum Mihajlovski

12

Poland

Osiedlowy Dom Kultury " OKRAGLAK"

Antonina Gontarz

9

Russia

MBOU DOD "PDHSH" children art school

Bogomolova Veronika

11

Slovakia

The Department of Art Plastics at the Basic School of Arts

Daniel Helcmanovsky

11

Turkey

Ozel Trabzon ATA Koleji

Eda Golak

10

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Timur Gorbunov

9





Age 13 -18


 


COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Strakonice

Eliska Mikova

16

Czech Republic

Zus Jagellonska

Katerina Kopeckova

15

Hong Kong

基督教國際學校

林駿穎

13

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Chong Yee

15

Romania

Highschool of Art "Carmen Sylva" Ploiesti

Florea Alexandru Daniel

18

Russia

MBOU DOD "PDHSH" children art school

Lapshina Valeriya

14

Russia

Secondary Art School N1188

Murashko Yaroslava

13

Slovakia

The Department of Art Plastics at the Basic School of Arts

Katarina Krajciova

16

Thailand

Srisongkramwittaya School

Anucha Buarapha

18

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Timofey Lerm

14

 

Silver




Age 4 - 8

 

 

 

COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bulgaria

Children's Art School " Kolorit"

Hristeya Dobcheva

8

Bulgaria

Children's Art School " Kolorit"

Anna Konova

6

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Stoianova Vivian Iankova

8

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Nenov Nikolai Rosenov

8

Czech Republic

Dum Deti a mladeze, Praha 2- Cildren and Youth

Jiri Dlabac

6

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola (T.Brzkove 33,31811 Plzen)

Sara Kokoskova

8

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola (T.Brzkove 33,31811 Plzen)

Tereza Hejlova

6

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Klara Novakova

6

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Strakonice

Kristyna Nemejcova

8

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Strakonice

Eliska Slavickova

8

Czech Republic

ZUS Mseno P.O

Luka's Dusek

8

Czech Republic

Zus Plzen (Terezie Brokove 33, 31800 Plzen)

Tereza Bruzkova

7

Hong Kong

DGJS

劉繕嘉

7

Hungary

Igazgyongy Alapfoku Muveszeti Iskola

Szebolcs Szecsenyi

7

India

Kanti Rana's Hobby Centre

Mithilesh Mehul Ramchandani

7

Kazakhstan

Child's artistic school No.2

Vrachevskaya Dasha

6

Poland

Fundacja Kultury I Sportu, Prawobrzeze

Julia Taler

8

Russia

MBOU DOD "PDHSH" children art school

Baranovskaya Elena

8

Russia

Secondary Art School N1188

Murashka Kupava

5

Turkey

Trabzon Ozel Resim Uemuzik Kursu Veysel Acar Atolyest

Batin Burgucu

7

 

 

 

 

Age 9 - 12


 


COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bulgaria

Art-Studio "Prikazen Svjat"

Ivana Stoyanova

9

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Anna Saskova

12

Czech Republic

Zus Jagellonska

Kristyna Bruckova

9

Czech Republic

Zus Jagellonska

Anna Marie Huskova

10

Czech Republic

ZUS Plzen

Melanie Pestova

9

Hong Kong

弘立書院

張宇軒

12

Hong Kong

德望中學

周希林 Jacqueline Chau Hay Lam

12

Hong Kong

港大同學會小學

譚凱文 Tam Hoi Man

10

Hungary

Igazgyongy Alapfoku Muveszeti Iskola

Maria Balogh St.B

9

Hungary

Szent Imre Karolikus Ovoda es Attalanos Iskola

Fruzsina Durjanik

12

Hungary

Szent Imre Karolikus Ovoda es Attalanos Iskola

Marina Csikos

11

Hungary

Szent Imre Karolikus Ovoda es Attalanos Iskola

Rebeka Jokhel

11

Hungary

Szent Imre Karolikus Ovoda es Attalanos Iskola

Inez Somi

12

India

Kanti Rana's Hobby Centre

Pranshu Jailesh Modi

11

Indonesia

Merak Ati Children Art Studio

Angelique Hillary Siswanto

12

Russia

Secondary Art School N1188

Fedor Kostamo

9

Serbia

Elementary School " Karadjordje

Stefan Cekrlic

12

Slovakia

Private Primary Art School Janos

Kristina Sleziakova

9

Ukraine

School of Arts (Voikov Str 30, Kerch,Arcrimea 98306, Ukraine)

Sliwka Katerina

9

Ukraine

Zaporozhye Children's Art School No.3

Karim Ezzakani

10





Age 13 -18


 


COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bangladesh

Uttara Annex of Alliance Francaise de Dhaka

Nowreew Sarwar

13

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Otakara Sevcika

Barbora Svonodova

13

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Strakonice

Karolina Vlasakova

15

Hong Kong

CCC Heep Woh College

陳嘉駿 Chan Ka Chun

16

Hong Kong

英皇佐治五世學校

關舒文 Sharmaine Kwan

17

Hong Kong

Christian Alliance P.C. Lau Memorial International School

莫凱婷 Marilyn Mok

13

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Reka Hegyi

13

Inida

Kalavishkar Child Art Center

Advati Parag Chitnis

16

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Lim Ci Hang

13

Malaysia

Eng Beng Art Centre

Kelvin Lee Khai Ming

14

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Teh Pei Wen

16

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Liew Jun Rong

13

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Chua Jun Xuan

13

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Lee Jia Xing

17

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

OO Zhi Ling

15

Poland

Osiedlowy Dom Kultury "Okraglak"

Izabela Smoter

16

Romania

Highschool of Art " Carmen Sylva "Ploiesti"

Alexandresw Bianca

16

Russia

Secondary Art School N1188

BopoHHoB TB

13

Turkey

Trabzon Ozel Resim Vemuzik Kursu Veysel Agar Atolyest

Bilal Bulent Aksoy

15

Turkey

Trabzon Ozel Resim Vemuzik Kursu Veysel Agar Atolyest

Cansu Orseloglu

16

 

 

 

Bronze




Age 4 - 8

 

 

 

COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bangladeshi

Rabeya Art Academy

Israt Jahan (IFFAT)

7

Bangladeshi

Rebeya Art Academy

Eajuddin Ahmed Rupam

6

Bulgaria

Art School "GEYA"

Stela Stanimirova Karamisheva

8

Bulgaria

Arts School "ARTEYA"

Dani- Dinkov- Kolev

6

Bulgaria

Arts School "ARTEYA"

Nickol Ivanova

8

Bulgaria

Artstudio Shareni Prasti

Ivan Vladimirov Stanchev

4

Bulgaria

Artstudio Shareni Prasti

Nadejda Angelinov Cacheva

8

Bulgaria

Children's Art School

Elena Hristova

6

China

徐州市鼓樓小學

王新淳

6

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Otakara Sevcika

Eliska Vondraskova

6

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Strakonice

Emma Michalcova

7

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola, Plzen

Ellen Vaskevic

7

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola, Plzen

Jolana Vyzralova

6

Czech Republic

Zus Jagellonska

Karolina Urbanova

6

Czech Republic

Zus Plzen

Simon Kuzelka

8

Hong Kong

Diocesan Boy's School Primary Division

盧梓為

7

Hong Kong

St Paul Convent Prinary School

廖婧童

8

Hong Kong

聖公會幼稚園

黃楗朗

4

Hong Kong

嘉諾撤聖心學校

徐晞

7

India

Hobby Centre, B/H, Alkapuri Petrol pump

Saumya Neil Patel

5

India

Kanti Rana's Hobby Centre

Vrisha Jailesh Modi

5

Indonesia

Daun Sanggar Lukis Anak

Kennard Alvaro Hadinata

5

Macedonia

Children's Art Studio "St. Cyril and Methodi"

Viktor Stojceski

8

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Loh Yi Quan

5

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

James Chee Choong Siang

6

Slovakia

Private Primary Art School Janos

Natalia Melekova

8

Slovakia

Zakladna Umelecka Skola n.o. Lucenec

Lucia Kapicakova

6

Sri Lanka

St.Joseph's B.M.V. (Primary) Kegalle, Sri Lanka

H.T. Purni Imasha Muthukumara

7

Turkey

Meb Ozel Cocuk Sanat Atolyesi

Ekin Kilic

8

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Andrew Chernyshov

5

 

 

 

 

Age 9 - 12


 


COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bulgaria

Children's Art School " Kolorit"

Eleonora Gerganova

11

Bulgaria

Children's Art School " Kolorit"

Militsa Slavkova

12

Bulgaria

SOU " Bacho Kiro"

Ivan Stankov Ivanov

11

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Ilyazova Nefize Eyub

12

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Milusheva Martina Stoianova

9

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Zuzana Zikudova

9

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Simon Sefraneix

12

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Strakonice

Vanesa Kubelbekova

12

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Strakonice

Thi Hamy Nguyenova

9

Hong Kong

Heep Yunn School

周盈 Chow Ying

12

Hong Kong

PLKCKY

翟穎霖 Chak Wing Lam

12

Hong Kong

St. Francis of Assisi English Primary School

徐翱 Chui Ngo

9

Hong Kong

瑪利諾修院學校(小學部)

蘇劭曦 So Siu Hei

11

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Katalin Talas

11

Hungary

Igazgyongy Alapfoku Muveszeti Iskola

Fulianna Fuha'sz

12

Malaysia

Claasical Art Centre (3rd Branch)

Lim Zi Yang

9

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Oi Dee Jee

9

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Lim Jia Yang

12

Portugal

Teoartis

Anna Alegria Langhof

10

Romania

Vasile Conta Primary Schoolm- IASI

Erik-Mario-Emanuel Calin

9

Russia

gulnara.ivleva

Vasilisa Lutonina

12

Russia

gulnara.ivleva

Danil Scheglov

9

Russia

MBOU DOD "PDHSH" children art school

Istomina Mariya

12

Russia

Secondary Art School N1188

Murashko Gordei

10

serbia

Elementary School "Karadjordje"

Gordana Blazic

12

Slovakia

SZUS Prokofievova 5

Ema Novakova

12

Thailand

Bannadokmai School

Nathawut Pimtee

12

Thailand

Pomplangfaifar School

Sirinthip Wuichaiphom

12

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Anna Bliznuic

11

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Sofiya Grinkova

10





Age 13 -18


 


COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

Bulgaria

Children's Art School

Apostol Savov

16

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Otakara Sevcika Pisek

Klara Bockova

17

Czech Republic

Zus Jagellonska

Rebecka Samuela Havlovicova

14

Czech Republic

ZUS Mseno P.O

Pavla Kejmarova

14

Hong Kong

Christian Alliance P.C.Lau Meomorial International School

羅以琳 Law Yee Lam

14

Hong Kong

Shatin Pui Ying College

鍾汶珊 Chung Man Shan

16

Hong Kong

St. Paul's Co-educational College

趙汶殷 Chiu Man Yan

15

Hong Kong

林大輝中學

鄭英華 Cheng Ying Wa, June

16

Hong Kong

新界鄉議局元朗區中學

黎翠婷 Lai Chui Ting

16

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Bianka Benics

13

India

Young Envoys International

A. Prahlad

14

Indonesia

Merak Children Art Studio

Angelita Laurent Dameria S

13

Korea

Chang Jo Ui Achim

Oh Jungwon

15

Lithuania

Vilnius "Minties" Gymnasium

Martynas Osipovas

18

Macedonia

Children's Art Studio "St. Cyril and Methodi"

Gjorgji Kostovski

15

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Yong Foong Huong

16

Malaysia

Eng Beng Art Centre

Leong Soke Yee

16

Malaysia

Eng Beng Art Centre

Chan Yu Heng

13

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Lim Yee Theng

18

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Ooi Thiam Qi

17

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Ooi Tze Yanng

14

Mongolia

Class 10 Secondary School #15

Khankhai. B

15

Russia

Secondary Art School N1188

Anna Rogachkova

14

Russia

Secondary Art School N1188

Anastasia Filimonov

14

Serbia

ARTINO-Likovni atelje

Divna Popouic

15

Thailand

Srisongkramwittaya School

Kiattisuk Duangbuppha

15

Turkey

Trabzon Ozel Resim Ye Muzik Kursu

Didem Mazlum

16

Turkey

Trabzon Ozel Resim Ye Muzik Kursu

Ogulcan Acar

16

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

KLYM Shirokovskyy

15

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Anastasia Tatarinova

13

 

 

Honourable Mentions




Age 4 - 8



No.

COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

1

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

Emon Islam Mavn

7

2

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

Naboneeta Halder

7

3

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

Orisa Islam Jara

6

4

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

Fahad Raihan

5

5

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

Sumaia Akter Arifa

6

6

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

Fayza Fahmida

8

7

Belarus

Children Art Studio under the Belarusian union of Architects

maxim Gordienya

6

8

Bulgaria

Art School "Geya"

Mihaela Toneva Eneva

7

9

Bulgaria

Art School "Geya"

Yoana Alexandrova Parlapanova

7

10

Bulgaria

Arts School " ARTEYA"

Teodor Donchev Stefanov

11

11

Bulgaria

Arts School " ARTEYA"

Yoan Naidenov

6

12

Bulgaria

Artstudio Shareni Prasti

Samdel Bordanov

6

13

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Varbanova Boiana Milen

9

14

China

3i Art Center

Haiyue Wong

8

15

China

徐州市大馬路小學

蘇俊晴 Jun qing Su

7

16

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola  318 11 Plzen

Viola Silovska

8

17

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola  318 11 Plzen

Ellen Vaskevic

8

18

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola  318 11 Plzen

Sara Kokoskova

8

19

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Krystof Kucera

7

20

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Brian Fibir

8

21

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Karolina Kozakova

8

22

Czech Republic

Zus Jagellonska

Laura Cubrova

7

23

Czech Republic

ZUS Mseno P.O

Vaclac Bohm

7

24

Czech Republic

ZUS Mseno P.O

Markero Svobobova

8

25

Czech Republic

Zus Plzen

Vaxlau Karasek

7

26

Hong Kong

Clear Water Bay School

易千皓 Michael Yi

5

27

Hong Kong

Diocesan Boy's School

劉允中 Clement Lau

6

28

Hong Kong

Holy Family Canosszan School

周海寧 Chow Hoi Ling

8

29

Hong Kong

PLK Choi Kai Yau School

陳穎蓁 Lauren Chan

6

30

Hong Kong

Po Leung Kuk Camoes Tan Siu Lin Primary School

潘思滺 Poon Sze Yau

6

31

Hong Kong

Sacred Heart Canossian School

陳慶淘 Toby Chan

7

32

Hong Kong

St. Cathrine International Kindergarten

黃樂怡 Charlotte Lok Yi Wong

4

33

Hong Kong

St. Paul's Co-educational College Primary School

勞雯懿 Lo Man Yi

6

34

Hong Kong

九龍塘宣道小學

譚浚橋 Tam Tsun Kiu

7

35

Hong Kong

合一堂學校

梁貝加 Leung Pui Ka

7

36

Hong Kong

香港靈糧堂幼稚園

尹蔚朗 Wan Wai Long

7

37

Hong Kong

聖公會呂明才紀念小學

馮逸森 Fung Yat Sum

6

38

Hong Kong

耀中國際學校小學部

刑辰 Willy Xing

7

39

Hong Kong

 

黎茜橋 Lai Sin Kiu

6

40

Hong Kong

 

劉紀悠 Lau Kei Yau

7

41

Hungary

Igazgyongy Alapfoku Muveszeti Iskola

Daniel Lakatos

8

42

Hungary

Kozarmislenyi Art School

Kyra Koltay

8

43

India

Aan Kan Baan Kah

Raj Maity

8

44

India

Aikapurl, Baroda Hobby Centre

Dev Kastubh Desai

7

45

India

Aikapurl, Baroda Hobby Centre

Jiah Mehul Rajgor

6

46

India

Kanti Rana's Hobby Centre

Nandish Pritesh Patel

8

47

Indonesia

"Anada" Visual Art School

Jessica Imanvela

7

48

Indonesia

"Anada" Visual Art School

Chloe Felicia H

7

49

Indonesia

"Anada" Visual Art School

M.Airell Al-Farizy

5

50

Indonesia

"Anada" Visual Art School

Kenzie Wahyudi

7

51

Indonesia

Daun Sanggar Lukis Anak

Shafiyyah Hasna Rahman

6

52

Indonesia

Merak Children Art Studio

Cherry Gita Freya

5

53

Indonesia

Merak Children Art Studio

Rachfita Ameilisa Aulia H

8

54

Indonesia

Studi klub Kreatif, Rumah Seni Adhi Cita

Joey Vinson

8

55

Isreal

Artstudio "Elegantbrush"

Iris Podolsky

8

56

Kazakhstan

Children's Art School

Galchuk Anastasia

8

57

Macedonia

Children's Art Studio "St. Cyril and Methodi"

Eva Acevska

8

58

Malaysia

Classical Art Centre (3rd Branch)

Khor Ern Toong

8

59

Malaysia

Claasical Art Centre (3rd Branch)

Teoh Min Yi

7

60

Malaysia

Claasical Art Centre (3rd Branch)

Olivia Chin Li Xuan

7

61

Malaysia

Claasical Art Centre (3rd Branch)

Terence Kang Yong Pin

7

62

Malaysia

Claasical Art Centre (3rd Branch)

Luei Zee Suen

7

63

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Kee Xin Pei

6

64

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Kaun Jo Yi

7

65

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Terry Thum Feng Long

6

66

Malaysia

Eng Beng Art Centre

Lim Xin Ni

8

67

Malaysia

Xing Art Studio

Goh Kok Quan

6

68

Malaysia

Xing Art Studio

Lee Sin En

8

69

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Wayne Koay Xun

8

70

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Looi Yin Shan

8

71

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Rachel Ong Kar Ern

8

72

Poland

Mlodziezowy Dom Kultury Rybnik

Aleksandra Palkij

8

73

Romania

Individual

Alexandru - Viorel Dascalu

6

74

Romania

Vasile Conta Primary Schoolm- IASI

Amalia- Andreea Hrisca

8

75

Romania

Vasile Conta Primary Schoolm- IASI

Valentin- Mihal Lupu

8

76

Russia

gulnara.ivleva

Knpnyh BnkTopna

8

77

Russia

gulnara.ivleva

Kobarhok Erop

8

78

Russia

MBOU DOD "PDHSH" children art school

Sisoev Vadim

7

79

Russia

MBOU DOD "PDHSH" children art school

Lazarenko Aleksandra

8

80

Serbia

ARTINO-Likovni atelje

Milica Mikolic

7

81

Slovakia

Private Primary Art School Janos

Simona Boguska

7

82

Slovakia

Private Primary Art School Janos

Lukacova Magdalena

6

83

Slovakia

SZUS Prokofievova 5

Jakub Skorupa

7

84

Slovakia

SZUS Prokofievova 5

Michaela Miklosikova

8

85

South Korea

Somiart Center (main)

Kim A Young

8

86

Turkey

MEB Ozel Cocuk Sana Atol Yesi

Defne Duru Eker

8

87

Turkey

MEB Ozel Cocuk Sanat Atol Yesi

Zeynep Hasanhocaoglu

7

88

Turkey

MEB Ozel Cocuk Sanat Atol Yesi

Elif Bayir

8

89

Turkey

Ozel Trabzon ATA Koleji

Defne Hayirlioglu

5

90

Turkey

Ozel Trabzon ATA Koleji

Ece Ormanci

6

91

Ukraine

Art School

Mayoreva Anastasiya

8

92

Ukraine

Art studio of A.K.Glazunov music school N2

Keosak Aleksandra

6

93

Ukraine

National Art Collective Fine Art Studio

Volochun Olena

7

94

Ukraine

National Art Collective Fine Art Studio

Kuzbut Svyatoslav

8

95

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Valeriya Starkova

7

96

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Varvara Verbizkaya

7

97

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Maya Chizhichenko

6

98

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Polina Rudenko

5

99

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Anastasiya Gayduk

7

100

Ukraine

Specialized School Lyceum of Arts N133

Alexey Saryanov

6







 

Honourable Mentions




Age 9 - 12

 



 

No.

COUNTRY

SCHOOL

NAME

AGE

 

1

Bangladesh

Painting Workshop at Uttara Annex of Alliance Francaise de Dhaka

Probahita Nuzhat

12

 

2

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

A.S.M Sufian

12

 

3

Bangladesh

Rabeya Art Academy, Munsihati Nobinagar

Asfi Raihan

11

 

4

Bulgaria

art -Studio "PRIKAZEN SVJAT"

 Sofia Arsova

11

 

5

Bulgaria

Arts School " ARTEYA"

Leydis Ismailova

11

 

6

Bulgaria

Artstudio Shareni Prasti

Yoana Stanslavova Stoianova

10

 

7

Bulgaria

Children's Art School " Kolorit"

Niya Kopcheva

9

 

8

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Hristova Velina Hristova

10

 

9

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Dobreva Ralitsa Valentinova

9

 

10

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Dimirtrova Aleksandra Tsankova

9

 

11

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Ilyazova Nefize Eyub

12

 

12

Bulgaria

United Children Complex Fine Arts School

Vrachaliiska Ioanna Ivailova

12

 

13

Canada

Beware Wet Paint Progressive Art School

Roslyn Nip

11

 

14

China

徐州市大馬路小學

鹿芷涵 Zhi Han Lu

9

 

15

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Anna Dudova

11

 

16

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Anezka Pospichalova

10

 

17

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Danika Hincu

11

 

18

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Denisa Obloukova

9

 

19

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Klara Hrdlickova

12

 

20

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Ivan Rousai

9

 

21

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Anezka Kantorov

11

 

22

Czech Republic

Zakladni umelecka skola Otakara Sevcika, Pisek,Sramkova 131

Michaeza Cechova

12

 

23

Czech Republic

Zakladni Umelecka Skola Prosek

Anna Krpatova

12

 

24

Czech Republic

Zus Jagellonska

Kristyna Kalatova

12

 

25

Czech Republic

Zus Jagellonska

Stepan Komzak

11

 

26

Czech Republic

Zus Jagellonska

Adela Denkova

12

 

27

Czech Republic

ZUS Mseno P.O

Kamila Brhlikova

12

 

28

Hong Kong

Diocesan Girl's Junior School

蔡青琳 Choi Ching Lam

10

 

29

Hong Kong

Diocesan Girl's Junior School

曾圓善 Nicole Tsang

12

 

30

Hong Kong

Diocesan Girl's Junior School

郭凱錡 Kwok Hoi Kei

11

 

31

Hong Kong

German Swiss International School

潘彥陶 Poon Yin To

11

 

32

Hong Kong

Good Hope Primary School

黎堃旭 Eunice Lai

9

 

33

Hong Kong

International Christian School

趙芷榆 Alicia Chiu

10

 

34

Hong Kong

Marymount Secondary School

佘曉真 Sare Hughina

11

 

35

Hong Kong

PLK Choi Kai Yau School

陳亭芊  Chan Ting Chin

12

 

36

Hong Kong

St. Joseph Primary School

任深銘 Yum Sum Ming

10

 

37

Hong Kong

St. Paul Convent's (Primary) School

余鎧瞳 Yu Hoi Tung

9

 

38

Hong Kong

St. Paul's Co-educational College Primary School

范雲曦 Airla Fan

10

 

39

Hong Kong

天水圍官立小學

陳俊傑 Chan Chun Kit

11

 

40

Hong Kong

宏信書院

梅珈銘 Mui Gabriel Elbert

9

 

41

Hong Kong

協恩中學附屬小學

潘思恆 Poon Sze Hang

10

 

42

Hong Kong

港大同學會小學

譚凱文 Tam Hoi Man

10

 

43

Hong Kong

嘉諾撒聖家學校

蔡志琳 Choy Chi Lam

8

 

44

Hong Kong

瑪利諾修院學院(小學部)

文心瑜 Man Shum Yu

11

 

45

Hong Kong

德望小學

周嘉盈 Chow Ka Ying

11

 

46

Hong Kong

香港培正小學

吳子心 Ng Tsz Sum

10

 

47

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Tamara Bardi

11

 

48

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Kiara Szabo

11

 

49

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Kincso Papp

12'

 

50

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Norbert Harkai

12

 

51

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Roland Kosik

12

 

52

Hungary

"Jovonkert" Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Anna Sipos

12

 

53

Hungary

Jovonkert Alapfoku Muveszetoktatasi Intezmeny - Szent Imre Kat. Alt. Isk.

Reka Pusztai

11

 

54

Hungary

Kozarmislenyi Art School

Zsombor Kantor

11

 

55

India

Aikapurl, Baroda Hobby Centre

Ishita Manoj Yadav

10

 

56

India

Aikapurl, Baroda Hobby Centre

Aneri Ajit Patel

10

 

57

India

Aikapurl, Baroda Hobby Centre

Heima Vishwas Yadav

9

 

58

India

Decent Drawing Painting Classes

Dhruvi P. Patel

12

 

59

Indonesia

KhaChiFa (Khatulistiwa Children Fun Art)

Ziva Netanya Rose

9

 

60

Lithuania

Art School of Trakai

Akvile Vecerinskaite

9

 

61

Lithuania

Art School of Trakai

Edas Lescinskis

9

 

62

Macedonia

Children's Art Studio "St. Cyril and Methodi"

Karpova Ksnija

9

 

63

Malaysia

Classical Art Centre (3rd Branch)

Hon Yie Rou

11

 

64

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Khor Yong En

12

 

65

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Nishant A/L Veekasupramaniam

10

 

66

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Chan Shang Lin

9

 

67

Malaysia

Classical Art Centre (Main)

Ooi Kelly

12

 

68

Malaysia

Yeow Chye Art Studio

Chan Zi Ming

17

 

69

Mongolia

Class 6 Secondary School #57

Tselmeg.B

11

 

70

Poland

Fundacja Kultury I Sportu, Prawobrzeze

Iga Gospodarek

9

 

71

Poland

Fundacja Kultury I Sportu, Prawobrzeze

Julia Zugaj

9

 

72

Poland

Mlodziezowy Dom Kultury w Rzeszowie

Wiktoria Rawdanowicz

11

 

73

Poland

Osiedlowy Dom Kultury " OKRAGLAK"

Justyna Korneluk

12

 

74

Poland

Osiedlowy Dom Kultury " OKRAGLAK"

Aleksandra Soroka

11

 

75